Hıdırlık Kulesi

Image

Hıdırlık Kulesi (en. Hıdırlık Kulesi), Antalya ile ayrılmaz bir şekilde ilişkili olan semboller haline gelen Hadrian Kapısı, Yivli Minare ve Saat Kulesi gibi bu tarihi yapılardan biridir. Bununla birlikte, pek çok ziyaretçiyi kendine çeken kulenin kendisi değil, bu noktadan özellikle çarpıcı görünen Antalya koyunun güzel manzaraları.

Kule, şehirdeki hayatta kalan en eski anıtlardan biridir. Sarı-kahverengi, taş bloklardan inşa edilmiştir. Kentin surlarının bir parçası olarak MS 2. yüzyılın başındaki kare plana alt hikayesi yapıldı. Yakında, 2. yüzyılda, bu kez dairesel plana, ikinci hikaye eklendi. Binanın üst kısmı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde geniş kapsamlı tadilatlardan geçmiştir.

Bu yapının işlevi hala bir gizem kalıyor. Yaygın inanç, kulenin aslında önemli bir kişinin mezarı olduğu yönündedir. Bu hipotez, binanın içinde korunan fresk parçalarıyla doğrulanmaktadır. Ayrıca, giriş kapısının her iki yanında, gömülü olan kişinin önemini gösterebilecek stilize balta oymaları vardır.

Öte yandan, kulenin belirli bir yeri - limanın yakınındaki bir uçurumun tepesinde - bu yapının başka bir işlevini gösterebilir. Bir deniz feneri olduğu ve eskiden gemilerin bakıldığı bir nokta olduğu inancı var Antalya'ya yaklaşırken gözlemlendi. Belki de bir süredir bina kilise olarak da kullanılıyordu.

Kule 14 metre yüksekliğindedir. Giriş yapının doğu tarafında yer almaktadır. Dar bir merdivenin en üst seviyeye çıktığı küçük bir odaya çıkar. Şu anda, kulenin ana rolü tamamen dekoratif. Hem turistler hem de Antalya sakinleri için gün batımından hemen önce gelmek için popüler bir yer.