Yivli Minare

Image

Antalya'da genellikle Ulu Cami (Türkçe: Ulu Cami, "Büyük Cami") olarak da bilinen Alaaddin Camii veya Yivli Minare Camii (Anadolu: Selçuk Sultan Alaaddin Keykubad I. tarafından inşa edilmiş olan tarihi bir camidir. Gıyaseddin Keyhüsrev Medrese, Selçuklu ve Derviş Köşkü'nü ve Zincirkıran ve Nigar Hatun kasalarını içeren bir külliyenin (yapı kompleksi) bir parçasıdır. Cami, Kaleiçi'nde (eski şehir merkezi) Cumhuriyet Caddesi boyunca, Kalekapısı Meydanı'nın yanında yer almaktadır. Caminin koyu mavi çinilerle süslenmiş Yivli Minare adı verilen yivli minaresi, kentin bir simgesi ve simgesidir. 2016 yılında Türkiye'deki Geçici Dünya Mirası Alanları listesine yazılmıştır.


Tarihçe
Cami ilk olarak 1230 yılında inşa edildi ve 1373'te ikinci kez tamamen yeniden inşa edildi. Minare 38 metre (125 ft) yüksekliğinde ve serbest duran, bir kare taş kaide üzerine inşa edilmiş, sekiz kanallı bölüme sahip ve tepeye 90 adım .

İlk bina (1230) Selçuklu sultanı Ala ad-Din Kay Qubadh I (1220-1237) döneminde 1225-7 civarında inşa edilmiştir. Orijinal cami, 14. yüzyılda yıkılmış ve 1373 yılında Hamidiler tarafından bir Bizans kilisesinin temeli üzerine yeni bir cami yapılmıştır. Altı kubbesiyle, Anadolu'daki en eski çoklu kubbe yapı örneklerinden biridir.

Bugün bina Antalya Etnografya Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor ve kıyafet, mutfak eşyaları, nakış, halılar ve dokuma tezgahları, çoraplar, çuvallar, kilimler, süs eşyaları ve göçebe çadırları içeriyor. 1974 yılında halka açıldı.