Kurşunlu Şelalesi

Image

KURSUNLU ŞELALESİ
Kurşunlu Şelalesi, Antalya-Mersin yolunun 24. km'sinde sola döndüğünde 7 km ilerideki çam ağaçları arasında bitki örtüsü bakımından zengin bir arazide.

2 km'lik bir kanyon şelalenin çevresini 18 m öne doğru düşerken, 7 küçük göl birbirini küçük düşmelerden birbirine bağlar. Bölge 1986 yılından beri ziyaretçilere açıktır. Şelale ve piknik alanı 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Kurşunlu Şelalesi yaklaşık 10 metredir ve tatlı su kaplumbağalarının, yengeçlerin ve balıkların yaşadığı küçük bir havuz oluşturur. Çevresel düzenlemeler sırasında restore edilen küçük bir değirmen bölgenin batı tarafında yer almaktadır. Piknik alanı; çeşmeler, koltuklar, ızgaralar ve oyun alanları ile piknik konforu sağlar.

 

DOĞA PARKI
Kurşunlu Şelalesi serin ve çam ormanlarının arasında geçen küçük bir sonbahardır. Çevresindeki zengin bitki örtüsü ve faunası, onu doğa yürüyüşü, bitki ve hayvan yaşamı gözlemi gibi ekoturizm faaliyetleri için ana konum haline getirir. Böğürtlen, yaban gülü ve diğer pek çok bitkinin aromasıyla eşsiz bir atmosferin ortasında Kurşunlu'da yürümek tavşan, sincap, ağaçkakan, kaplumbağa veya diğer küçük hayvanlarla tanışma şansına yol açabilir.

NE YAPALIM
Şelale sizin için çok büyük ve şaşırtıcı görünmeyebilir, ancak piknik alanı ve şelalenin sularının oluşturduğu derenin kıyısındaki gezinti, bitkilerin çeşitliliği açısından oldukça ilginçtir. Bu alan Bitki Tüneli olarak adlandırılır ve kış hariç bitki örtüsü nedeniyle ziyaretçileri çeker.

Bozulmamış hava ve büyüleyici manzara, pek çok ziyaretçiyi günlük eğlence ve piknik gezileri için doğa parkına zorlar. Ziyaretçiler için teraslar, oyun alanları, otopark ve diğer olanaklar mevcuttur.