Antalya Müzesi

Image

Antalya Müzesi
1922 yılında Süleyman Fikri Erten tarafından kurulan ve önce eski şehirdeki Alaaddin Camii'ne, ardından Yivli Minare'ye ev sahipliği yapan müze daha sonra şu anki yerine taşındı. 1972 yılında yeni binasında başlayan bu müze, içeriği bakımından Türkiye'nin en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilir, Helenistik, Roma, Bizans ve Türk dönemlerine ait eserlerdir. Müze 12 sergi salonundan, bahçelerden ve açık galerilerden oluşmaktadır. Bu salonlarda Antalya'nın tarihi, ilk insanlardan başlayarak ve modern çağa ara vermeden devam eden kronolojik ve öğretici bir biçimde verilmektedir. Çocukları müzelere çekmek isteyen “Çocuk Müzesi” adlı yeni bir bölüm de var. Aynı zamanda çocuklar için bir kreş işlevi görür, böylece ebeveynler müze ziyaretlerini keyifli bir şekilde geçirebilirler.

Müze Telefon Numarası: (0242) 238 56 88-89


Tarihi yerler
Kaleiçi (Eski Şehir): Bugün, iki duvarla çevrili, Kaleiçi olarak bilinen, tarihi eski Antalya şehri.
İç duvar limanı yarım daire şeklinde çevreler. Şehrin merkezinde Saat Kulesi'ni görebilirsiniz. Buradan denize doğru baktığınızda, Antalya'nın sembolü ve Selçuklular döneminden kalma en güzel yapılardan biri olan Yivli Minare'yi görüyorsunuz. Bu minaresi 1219-36 yılında inşa edilmiş ve kare taş kaideli ve kırmızı tuğlalı yuvarlak oluklu bir kuleden oluşmuştur. Restorasyon sonucunda Kaleiçi, konuk evleri, barlar, mağazalar ve restoranlar ile büyük bir turizm merkezine dönüşmüştür. Roma limanı da modern ve donanımlı bir yat limanına dönüştürülmüştür. Burada bir restoranda lezzetli yerel balıkları denemeli ve sıcak bir günde Akdeniz'den serin bir esinti hissetmelisiniz.
Hadrian Kapısı: Bu kapı, İmparator Hadrian’ın 130 A.D’de ziyaretinin onuruna inşa edilmiştir. Bu, günümüze kadar hayatta kalan tek şehir kapısıdır. Üç Kapılı olarak da bilinir ve sütunlar hariç tüm kapı saf beyaz mermerden yapılmıştır.
Antalya'nın Eski Evleri: Antalya'daki evler yazın acımasız sıcaklığına karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Taş çıkıntıları ve avluları hava sirkülasyonu sağlamaya yardımcı olur. Antalya'daki evler, aynı zamanda bir depo alanı olarak hizmet veren ana salonun tasarımına göre üç tipe ayrılabilir. Üç tür ben salonları, L salonları ve U salonları. Bu evlerin tasarımında, günlük yaşamın gerekliliklerini karşılarken doğa ve çevre ile uyum sağlamaya büyük özen gösterildi.
Perge: Antalya'nın 18 km doğusunda ve ana yoldan 2 km uzağa seyahat ederek eski şehir Perge'ye ulaşabilirsiniz. Antalya veya Alanya'dan otobüslerle kolayca ulaşılır. Kilikya - Pisidia yolu üzerindeki konumu nedeniyle, Pamphylia eyaletinin hayati bir parçasıydı ve bölgedeki diğer şehirlerle aynı zamanda (MÖ 7. yy) kuruldu. Ana tanrıça Artemis'e ibadet eden Perge Hıristiyanları için önemli bir şehirdi. Aziz Paul ve Barnabas şehri ziyaret etti ve Magna Plancia gibi varlıklı hayırseverlerin burada yapılan çok önemli anıtları vardı.
İlk kazılara 1946 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından başlandı ve birçok önemli keşiflerle sonuçlandı, tiyatro üç ana bölümden oluşuyor: oturma, orkestra ve sahne. Alt kısımda 19 sıra, üst kısımda 23 sıra ve 52 metrelik bir sahne ile 12.000 izleyici düzenledi.
Stadyum tonozların üstünde 13 sıra koltuk bulunan 34 metrekaredir. Doğu ve batı taraflarının her biri 30 tonoz, kuzey tarafı 10'dur. Her üç tonoz için stadyuma bir giriş vardır ve diğer ikisi dükkan olarak kullanılmıştır.

Agora kentin ticaret ve politik merkeziydi, merkez avlunu çevreleyen dükkanlar, bir kısmı zemini mozaikli. Agora, merkezde 13,40 metre çapında dairesel bir yapıya sahip olan 76 metrekare büyüklüğünde. Sütunlu Bulvarı, Helenistik Kapı ile akropolisin yamacındaki nympheum arasında uzanır. Sokağın her iki yanında, 20 metre genişliğinde, arkasında beş metre yüksekliğinde, arkasında dükkanlar bulunan portikalar bulunur. Cadde ortada akan 2 metre genişliğinde bir su kanalıyla ikiye ayrılıyor. Diğer yapılar nekropol, şehir surları, spor salonu, Roma Hamamları, anıt çeşme ve Rum ve Roma kapıları.
Aspendos: Antalya'nın 48 km doğusunda bulunan antik kent, muhtemelen Küçük Asya'da en iyi korunmuş antik tiyatrosu ile ünlüdür.
Günümüzde hala kullanımda olup, her yaz 15.000 kişi kapasiteli Aspendos Opera ve Bale Festivali'ne ev sahipliği yapmaktadır. M.Ö. 469'da Persler ve Yunanlılar arasında yapılan kanlı bir savaşın sahnesiydi ve ardından 120 yıl sonra Spartalılar tarafından yönetiliyordu. Şehir, Büyük İskender'in ölümünden sonra Seleukid krallığının bir parçası oldu ve daha sonra MÖ 133'te Roma'nın Asya eyaletinin bir parçası oldu.
Ünlü tiyatro Zenon tarafından 2. yüzyılda inşa edildi